
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.92 mm |
| Width | 12.57 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 18.92 mm |
| Thickness | 8.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 700 kHz |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 3.6 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Max Power Dissipation | 21.6 W |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Output Power | 21.6 W |
| Current - Output 1 | 6 A |
| Efficiency | 92 % |
| Voltage - Output 1 | 3.6 V |
| Min Output Voltage | 900 mV |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5 V |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Max Output Voltage | 3.6 V |
| Max Output Power | 21.6 W |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8504408500 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Output Current-Channel 1 | 6 A |
| Output Voltage-Channel 1 | 3.6 V |
Stock: 109
Distributors
pcbx
Unit Price$11.90122
Ext.Price$11.90122
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.90122 | $11.90122 |
| 10 | $10.16160 | $101.61600 |
| 25 | $9.60844 | $240.21100 |
| 50 | $9.08539 | $454.26950 |
| 100 | $8.59071 | $859.07100 |
